CANNES’DA İLGİNÇ FİLMLER


14-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 72. Cannes Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu. Bu filmlerin içinde 2 yapım dikkatimizi çekti. İlki Dardenne kardeşlerin ‘Genç Ahmet’ filmi. Filmin konusu cineuropa.org sitesinde yazdığına göre bir Belçikalı gencin, Kuran’ın aşırıcı bir yorumunu benimsemiş olduktan sonra öğretmenini öldürmek için bir komplo hazırlamasıymış. Film acaba Belçika toplumunun mu şiddeti beslediğini söylüyor yoksa Kuranın mı onu izleyince göreceğiz. Dardenne kardeşlerin sineması her zaman kendi yaşadıkları topluma objektif bakış açısıyla yaptıkları sessiz sedasız eleştirilerle ön plana çıkmıştır.

Yarışan bir diğer film ise TRT’nin de desteklediği Filistinli Yönetmen Elia Süleyman’ın yönettiği ve oynadığı ‘Burası Cennet Olmalı’ (It Must Be Heaven) . Umarız film Türkiye ve doğu dünyası için iyi bir bakış açısı sağlar.

Ayrıca usta yönetmen Terrence Malick ‘A Hidden Life’ adlı tarihi bir biyografiyle festivalde yarışacak. İran Urmiyyeden göçen dedelerinden dolayı Malick yani Malik soyadını taşıyan bu efsane yönetmenin bizce yapması gereken filmlerini yarışma dışı göstermesidir. Çünkü kült filmleriyle sinema tarihine geçmiş böylesine saygın bir ismin alacağı ödül ne kendisine ne de sinematografisine bir şey katmayacaktır.
Birde Alain Delon’a onur ödülü verileceğini de okuduk. Onun güzel bir sözüyle bitirelim yazıyı ‘Paris’te büromda dünyanın aydan çekilmiş bir fotoğrafı var. Burada çok ünlü birisi olabilirsiniz ama oradan baktığınızda bir hiçsiniz,hepimiz bir hiçiz’

Altın Palmiye için yarışacak diğer filmler ise şunlar:

The Dead Don’t Die – Jim Jarmusch

Dolor Y Gloria (Douleur et Gloire / Pain and Glory) – Pedro Almodóvar

Il Traditore – Marco Bellocchio

The Wild Goose Lake – Diao Yinan

Gisaengchung (Parasite) – Bong Joon Ho

Le Jeune Ahmed (Young Ahmed) – Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne

Roubaix, Une Lumiere (Oh Mercy!) – Arnaud Desplechin

Atlantique – Mati Diop

Matthias et Maxime – by Xavier Dolan

Little Joe – Jessica Hausner

Sorry We Missed You – Ken Loach

Les Miserables – Ladj Ly

A Hidden Life – Terrence Malick

Bacurau – Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

La Gomera (The Whistlers) – Corneliu Porumboiu

Sibly-Justine Triet

It must be heaven -Elia Suleiman

Frankie -Ira Sachs

Portrait de la Fille en Feu – Céline Sciamma

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.