CANIM ÖĞRETMENİM


2012 Oskarlarında En İyi Yabancı film dalında aday olan Canım Öğretmenim (Monsieur Lazhar-2011) Fransızca konuşulan bir öğretmen filmi. Bir Fransız filmi diye izledikten sonra kritiğini yazmaya başladığımda filmin bir Kanada yapımı ve Kanada da geçtiğini öğrenmek beni bir hayli şaşırttı.

Filmin konusu kısaca sınıfta intihar eden bir öğretmenin yerine iş başvurusuna gelen ama Kanada’ya sığınma başvurusu henüz kabul edilmemiş olan Cezayirli göçmen Mösyö Lazhar’ın öğrencileriyle kurduğu bağı anlatan multikültürel ortamlara gönderme yaparak ‘hepimiz insanız çünkü hepimiz aynı duyguları yaşıyoruz hepimiz kardeşçe yaşayabiliriz’ mesajı veren bir film. İlerleyen bölümlerde görüyoruz ki Mösyö Lazhar ailesini Cezayirde bir terör saldırısında kaybetmiştir. Sığınma talebinde bulunduğu mahkemede bu saldırıyı anlatır. Trajiktir. Eşi olay anında ölürken kızı kurtulmak için 3. kattan atlamış ama düşünce ölmüştür ve bu anlatılanlardan sonra aklınıza hemen sınıfta intihar eden öğretmenlerinin acısıyla boğuşan çocuklarla aynı duyguları paylaşan bu öğretmenin kendi şefkat ve teselliye muhtaçken öğrencilere gösterdiği şefkat ve onların kayıplarını telafi için sarf ettiği gayret size daha anlamlı geliyor bu da filmin en duygusal yönü olarak hafızamızda yer ediniyor.

Başrol oyuncusu Muhammet Said Fellak ve sınıfta Alisi canlandıran ve bu rolündeki performansıyla ödül alan Sophie Nélisse bir tarafa sadece bir sahnedeki oyunculuğuyla bize parmak ısırtan sınıfın huzursuz öğrencisi Simon rolündeki Emilien Neron’un kolay kolay unutulmayacak performansını sizlerle paylaşıyoruz.

ögretmen from ibrahim demirkan on Vimeo.

Film her şeyi bir çırpıda söylemeyen, akışıyla ‘İnsanlar göründüğü gibi değildir hepimizin acıları ve yalnızlıkları vardır’ temasını gündelik hayattaki koşuşturmaca ve zikzaklara dikkat çekerek damla damla ruhumuza zerk eden yalın ama etkileyici bir yapım. Öğretmen ve öğrenci psikolojisi, sınıf ortamlarında ki gerçekçi atmosfer ve diyalogları ile güzel bir film. Kamera kullanımı ve oluşturduğu atmosferle aklımıza kritiğini sitemizde daha önceden yaptığımız THE CLASS (Entre Les Murs / Duvarlar Arasında) filmi geldi. Türkçeye ‘Canım Öğretmenim’ diye çevrilen Monsieur Lazhar öğretmen kimdir , öğrenci ne bekler sorusuna cevap arayan herkese tavsiye edebileceğimiz iyi bir film. Film alışılageldik bir finale sahip değil ‘Hayatta kaybettiklerimize karşılık ne ile tutunabiliriz?’ sorusuna finalinde tek kare tek sahneyle cevabını vermiş.

MONSİEUR LAZHAR (CANIM ÖĞRETMENİM ) Yönetmen : Philippe Falardeau / Oyuncular: Fellag, Sophie Nelisse, Emilien Neorn, Danielle Prolux / Kanada / 2011 / 35 mm / Renkli / 94’ / Fransızca ve çok az Mahalli Arapça konuşuluyor.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

One thought on “CANIM ÖĞRETMENİM

  • 20/02/2013 tarihinde, saat 07:49
    Permalink

    izledim … oskara aday olması abartı bence…

Yorumlar kapatıldı.