ÇAĞRI, İMDB, MÜSLÜMANLAR VE SİNEMA 2

 Çağrı 8.4 reytingiyle ne ilk 250’si ilk 100’e bile çok rahat giriyordu. 8.4’ler 50li sıralardan başlıyordu. 70’li sıralardan 8.3’ler.. Ama neden yoktu listede Çağrı?.. Yoksa yanlış mı baktım diye tekrar tekrar baktım. Diğer filmlerin oy sayısıyla 250deki oy sayılarını karşılaştırdım; bu başka bir oylama mıydı yoksa?.. 

Yoo, hayır, sayılar aynıydı. Hemen İMDB’ye mail atarak durumu sordum; neydi bu haksızlık. Daha doğrusu tepki olsun diye.. Onlar da sıralamanın değişik ölçülere göre yapıldığına dair anlamsız bir mail attılar. Ben hiç cevap beklemiyordum gerçi.. Sonra siteye biraz daha odaklandım ve Top 250 listesinin altındaki birtakım formüller dikkatimi çekti. Bayesian yöntemi diye bir yöntemden bahsediliyordu. Toplama, çıkarma, çarpma vs.. Üstelik de belirli oylar söz konusuymuş. Ama oy sayısı göstergesinde toplam oy sayısını gösteriyorlardı. Yani bilimsellik adı altında bir tür alevere dalevere.. Çağrının notu böylece 8in altına indirilmiş dedim önce. Ama daha bitmemişti, durun. Meğer 8.4 de bir alevere dalevereymiş..

Pinpona dönmüştü artık aklım. Sitede Çağrı (The Message) filminin averaj dökümünü açınca çıktı iş.. Daha doğrusu oraya odaklanınca, kurcalayınca.. Burada da göz boyamak için adeta bir sürü rakam saçılmıştı çünkü ortalığa. İlk bakışta güven veriyordu, istatistikler mistatistikler.. İncelemişler de incelemiş adamlar, buradan yanlış çıkar mı hiç (!)

Sonra şu weighted average yazısı dikkatimi çekti. Şu 250 listesinin altındaki formülde geçen “şey” değil miydi ya bu?. Tıkladım, birtakım açıklamalar.. Çözdürdüm metni; reyting için değişik bir yöntem uygulandığından ve bu yöntemin tamamen açıklanmayacağından bahsediyormuş kabaca. Ama ne sayısı ne yöntemiydi ya, demin de böyle bir şey vardı. Ona göre almamışlardı zaten Çağrı’yı 250’ye, 8.4 neydi. Weighted Average Rating diyordu işte… Derken yahu bu filmin normal reytingi nedir diye defter kalem üzerine düştüm resmen. Hesap kitap, hesap.. Tabii İngilizce de yok.. ama olsa bile üzerine gitmezseniz hiçbir şey anlaşılmaz; adamlar kurmuşlar sistemi. Orada bir köşede sanki öylesine yazılmış olan 9.0 mış meğer. Normal, oy kullananların verdikleri oylara göre çıkan reyting. Gerçek reyting.

Bildiğimiz reytingg işte.. 

 Bin tane rakamın içinde adeta, böyle de bir şey var gibilerden bir köşeye sıkıştırılmış. Ve bu kadar alevere daleverenin de sebebi anlaşılıyordu şimdi. Çünkü bu puan, sitede şu an Top250’de 1.görünen film olan Esaretin Bedeli’nin (The Shawshank Redemption) baktım, normal reytingiyle aynı.

Tekrar ediyorum Çağrı ile Esaretin Bedeli’nin gerçek reytingi (the real rating) aynı, 9.0 

Yani normalde 1. olacak filmi 250’ye bile sokmamak.. İşte bu gerçek bir şoktu. Çünkü filmin adı Çağrıydı..

  İnce ince çalışılmış….. Ama bilimsel de… Yoksa oyunu az görünce mi oyuna kalkmışlardı.

Hayır, bütün bir Top250 Çağrıyı işin içine sokmamak içindi adeta. Biri görür de merak eder, izler; nemelazım. Akkad’ın İngilizce versiyonunda Yahudilerden bahsetmemesi, birilerini pek de frenlememişti anlaşılan. Birisinin, birilerinin One minute demesi gerekiyordu. Tabii öncelikle de Çağrı’nın (The Message) bir film olduğunu anlamaları belki..

Hatta işte o zaman belki de yeni ve daha iyi bir Çağrı filmi çekilebilecek. Kısa vadede ise Çağrı İMDB’de hak ettiği yeri alacak..

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

5 thoughts on “ÇAĞRI, İMDB, MÜSLÜMANLAR VE SİNEMA 2

 • 28/07/2009 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  imdb’de hababam sınıfı, babam ve oğlum gibi Türk filimleri de 9lu çok yüksek reytinglere rağmen top250de yer almıyor. Bu imdb batının çifte standartını tam gösteren bir şey oldu çıktı yani. saygılar..

  Yanıtla
 • 28/07/2009 tarihinde, saat 18:35
  Permalink

  imdb’ye bir noktada da hakkını verelim. Yönetmen Yücel Çakmaklı ve Minyeli Abdullah gibi filmler listede var. Bu niye önemli, çünkü Türkiye’deki en büyük sinema sitesi olan beyazperde.com da bu isimler ve filmler yok.
  saygılar..

  Yanıtla
 • 29/07/2009 tarihinde, saat 08:26
  Permalink

  Eger Amerikalıların sitesi İMDB’de Yönetmen Yücel Çakmaklı ve Minyeli Abdullah gibi filmler varda sözde bizim(!) Beyazperde.com’un listesinde yoksa bundan sonra her şeyin yalan-dolan ve kimlerin yobaz-tahammülsüz tipler olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

  Yanıtla
 • 23/09/2009 tarihinde, saat 11:57
  Permalink

  Müjdemi isterim(!) Top250de değil ama komedi kategorisinde Kemal Sunal’ın Şabanoğlu Şaban filmi 1. sıradaymış İMDBde.
  Bir sinema sitemiz duyurdu şimdi.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 4