BUGÜNÜN HAKİKATİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

…………..

Hakikatçilik mevzusunda en mühim bir nokta hakikatin bir ölçüde yeni, güncel, ileri olmasıdır. Çünkü bozulma vardır ve yeni bir ruh gerekmektedir. Bütün Peygamberlerin mücadelesinde bu yön mutlaka vardır.

…………………..

Günümüzde ise iş “eskiye dönüş” üzerinden temellendirilmeye çalışılıyor genelde. Bu yüzden de ne yeni bir ruh sözkonusu ne de başarı. Ve ne de gerçek bir hakikat davası..

……………….

Günümüzdeki “kısıtlı başarı” ise batıyı daha iyi takip etmekden kaynaklanıyor daha çok. Demokrasi, insan hakları gibi noktalarda batıyı daha iyi takip sözkonusu ve pratik bir durum bu, kendi başarınız sayılmaz. Sonuçta da onun hegamonyasından başka bir yere gitmez.

……………..

Bugünün hakikati ortaya konulmadan ve dava edilmeden ne gerçek bir hakikat davası olacaktır ne de başarı. Ve bu öylesine büyük bir meseledir ki, bugünün hakikatine gelmeyen ama onun dışında kırksekizbin hakikate gelen adam vardır. Çünkü de kaçabilecek kırk tane kapı var, hatta ne kaçması, basbaya asıl edilecek..

………………….

Çünkü bugünün hakikati salt akıl ile hakikate yönelme, bütün bir tarihi masaya serme, kimsenin gözünün yaşına bakmadan sonuçlar çıkarabilme gibi şeyler ister. Üstelik hiç de böyle olmayıp çok daha hakikatçi görünebilme de sözkonusu.

…………………

Lakin unutulan şey şudur, hayat-imtihan bir oyun değil. Bugünün hakikati varsa bugünün Ebu Cehil’i de vardır ve onu amaçlamayan ona çalışır. Hangi ad altında olursa olsun.

…………………

Nihayet işi netleştirelim; bugünün hakikati dediğimiz şey şudur; Bugün, tarihle bağlantılı bir şekilde ilahi iradeye ve Kuran’a -O’na yaraşır ve zorlama olmayacak şekilde- bağlanacak…

……………..
Ve soralım, bu yapılmadığı takdirde hakikat diye bir şeyden ne kadar bahsedilebilir?..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.