Download Instagram Photos

BU DEFA DA “HAYALİ OSMANLIYI” PARÇALAMAK..

Bilindiği gibi 2000’li yıllarda Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl gibi görünüşte muhafazakar camiayı “sevindirecek”  işler yapıldı. Elbette Muhteşem Yüzyıl tepki de çeken bir diziydi ama zamanla normalleştiği söylenebilir. Hatta bu diziler dünya çapında da yayınlandı, çok izlenmiş de oralarda vs. Görünüşte ne de övünülesi bir şey. Velakin şunu unutuyoruz ki, Kurtlar Vadisi bile İslami hassasiyetleri çok öne alan bir iş değildi, sadece belli aidiyetleri öne çıkaran bir işti. Muhteşem Yüzyıl ise Osmanlı sarayını kültürel anlamda İngiliz sarayı gibi gösteren bir işti. Hasılı bunların İslami coğrafyada bize dönük nasıl bir izlenim oluşturduğunu düşünüyoruz? Yapım kalitesinden, aksiyondan vs izleniyor da, sonuç? Bu mesele, son zamanlardaki Diriliş Ertuğrul dizisi ile aşıldı denilebilir mi? İşin açıkçası, o dahi, dünya çapında düşünürsek, kuşatıcı bir İslami anlayışı temsil ediyor, yeterince ufuk koyan bir iş vs denilemez. Lakin izlenimi biraz düzeltmiş olabilir.

Şimdi gelelim; BAE, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferini işleyen Ateş Krallıkları diye bir dizi yaptırmış. Burada da Osmanlı kötü gösteriliyormuş.. Dizinin fragmanı.

………

Peki neden ben Osmanlının Türkçülük, Arapçılık diye akımlar çıkarılarak nasıl da yıkıldığını düşündüm şimdi?

Hasılı velkelam eğer İslami anlamda dünya çapında bir iş yapılacaksa bu öncelikle “Kuran kıssalarının belgeseli” gibi işler olmalı ki iş böyle kolaylıkla “İngiliz’in satranç tahtası”na dönmesin. Hatta buraya da bu elzem aslen. Müslüman olmayan dünyaya da bu gerek ve gider işin aslı. İnşaAllah görülür..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 4 + 9

Facebook hesabımız Twitter Hesabımız