BÖYLE DARBE Mİ OLUR?

Kahramanlık hikayelerini bilmeyenler “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Darbecilerin istediği metni, işkenceye, ölüm tehlikesine rağmen okumayan Genelkurmay Başkanını duymayanlar, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Darbeyi planlayan en önemli subaylardan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi, şehit olacağını bile bile 20 askerinin yanında alnının ortasından vurarak öldüren şehit astsubay Ömer Halisdemir’i bilmeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Büyükşehir Belediyesi önünde darbeye karşı askerlerin üzerine yürüyen, aralarında Cumhurbaşkanı Başdanışmanının abisi İlhan Varank’ın da olduğu şehit 17 vatan evladını, sonrasında yollar kapalı diye Vatan Caddesi’nden koşa koşa gelip askerlerle çatışan kahraman polisleri izlemeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Köprünün önüne kadar askerlere direnmek için giden binlerce insanı, orada şehit olan Erol Olçak’ı, daha 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip’i, bütün televizyonlarda yayınlanan karnından akan kanla koşan yaşlı dedeyi, elindeki Türk bayrağıyla yavaş yavaş yere yığılan genci, motosikletini tankın üzerine süren adamı ve onlarca adını bilmediğimiz şehidi görmeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Akıncı üssünden kalkan uçakları engellemek için üs önünde toplanan, 7 şehit 59 yaralı vermesine rağmen yılmayan, uçakların görüş alanını azaltmak için kendi ekinini ateşe veren Kazan ilçesinin kahraman köylülerini bilmeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

TRT Ulus binasının darbeciler tarafından ele geçirildiğini duyunca koşa koşa şehadete giden Fahrettin Yavuz’u tanımayanlar, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Darbecilerin elindeki silahı gördüğü halde bir adım geriye atmayan Acıbadem Mahallesi muhtarı şehit Mete Sertbaş’ın vurulma anına şahit olmayanlar, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

CNN TURK basılınca yayında eli silahlı askerleri görmesine rağmen bina önünde toplanan halkın cesaretini anlamayanlar, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Tankın önünde dim dik duranların o gözleri yaşartan videolarını izlemeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.
Araçları hurdaya çeviren, insanları ezmekte en küçük bir tereddüt yaşamayan tankın peşinden koşan, çelik tankı elleriyle parçalamaya çalışan halkın gözündeki o umudu görmeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Tanklardan, F16’lardan atılan bombalara, helikopterlerden atılan füzelere onlarca şehit veren, ama bulundukları kurumları korumakta en küçük tereddüt yaşamayan kahraman polisleri, darbeye direndiği için öldürülen askerleri bilmeyenler, “Böyle darbe mi olur” diyebilir.

Daha hikayesini bilmediğimiz onlarca şehit, yüzlerce yaralı var.
Ama bildiğimiz bir şey var, bu millette bu koca yürek oldukça “Öyle ya da böyle, hiç bir şekilde darbe olamaz”.

Muzaffer Hiçdurmaz
Araştırmacı-Yazar