BİTMEYEN MESELE-AKLI MAAŞ

Esirgeyen Bağışlayan Allahın adıyla..

Bir zamandır özellikle bu aklı maaş üzerinde duruyoruz. Aklı maaş dünya yaşamıyla ilgili, dünya yaşamına yönelik akıl demek. Bunun üzerinde bu kadar durmamızın sebebi ise dünyacılığın artması değil sadece, maalesef  bizim adeta genlerimize işleyen bir şey olması öte yandan. Din bile adeta onun içinde. Bunu söküp atmak kolay değil. Pratik düşünme, işine geldiği gibi düşünme, kendini zora sokmayacak şekilde düşünme. Kendini olduğundan çok çok daha samimi gösterme. Küçük düşmekten, ihtimalinin ihtimalinden ateşten kaçar gibi kaçma. Vesaire, vesaire.. Çok yaygın. Mesela bir örnek, Hacca giden insanlara hep sormuşumdur ve hep aynı cevabı almışımdır. Dünyada Hacca giden en yaşlı kişiler buradan gidiyor. Neden, çünkü aklı maaş gereği. Hacdan bahsediyoruz, orada bile sözkonusu. 

Beri yandan ise bu meselenin bu kadar üzerinde durmamıza rağmen -mesela başka herhangi bir sitede aklı maaş diye bir etiket var mıdır bilmiyorum, sanırım yoktur- ilgi yok denecek kadar az, yorum hiç yok. Doktorların bir sözü vardır, hastalığını kabul etmeyen kişiyi tedavi edemezsin. E biz daha hala bu aşamayı bile geçemeyecek miyiz yahu? Mana alemi diyoruz şu diyoruz bu diyoruz. Yani görünüşte bir menfaat yok, bir şey yok. Ama işte görüyorlar, desinler, demesinler.. mantığı çoğusunu kitliyor. Kalanları da belki rakiplik, rekabet kitliyor. Herkes bir yayın yapıyor neticede sanal alemde. Ağır adamlar çok. Gerçekten meşhur olanlara hiç gelmiyoruz zaten. Al sana bitmeyen bir aklı maaş dosyası daha. Üstelik bu mesele, herkes geniş kitleye oynadığından tam tersi aklı maad varmış gibi sürekli lanse edildiğinden insanlara gayet ters. Bir diğer zorluk ise aklı maaşı eleştirir gibi gözüken bir diğer kitle de daha çok dini imanı eleştiriyor, aklı maaş oluyor bahane. Ve kendilerinde aklı maaşın zirvesi var belki.  

Lakin en son şunu hatırlatalım da meselenin ciddiyeti anlaşılsın. Bugün bir yazı gördüm Mekke müşriklerinin Peygambere niçin karşı geldikleri onu niye itham ettiklerine dair. Ben size tek kelimeyle söyleyeyim. Aklı maaşçılıktan dolayı.

Ve ekleyeyim, bence aklı maadçı bir kitle oluşmazsa bu millet iki nesil içerisinde dünyaya tam teslim bayrağını çekmiş olacak.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.