BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA FİLMİNE ELEŞTİRİMİZ NBC’NİN SİTESİNDE

‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmiyle ilgili  Nuri Bilge Ceylan’ın resmi sitesinde filmle ilgili dünya basınında çıkan eleştirilere yer verilirken ülkemizde ki eleştirilere de Turkish bölümünde yer verilmiş. Bu bölüme sitemiz yazarlarından Rafet KÜÇÜK’ün yazısıda sitemize link verilerek yer verilmiş.

Bu durumun şöyle ilginç bir yönü var; Bu yazıyla ilgili sosyal medyada sert tartışmalar yaşadık. Rafet KÜÇÜK’ün eleştirisini eleştirenlere o zamanlar ister istemez gülümsedik. NBC’ye toz kondurmayanlar artık bu durum karşısında ne diyecek bilemiyoruz.

Herkese iyi günler diliyoruz…

Not: Nuri Bilge CEYLAN’ın babasının vefat haberini aldık bu gün. Merhuma Allahtan rahmet diliyor makamı cennet olsun diyoruz.

3 thoughts on “BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA FİLMİNE ELEŞTİRİMİZ NBC’NİN SİTESİNDE

 • 10/02/2012 tarihinde, saat 02:31
  Permalink

  aslında biraz şaşırdım ama biraz da şaşırmadım. şöyle ki, nbcnin memleketteki en profesyonel sinemacı olduğunu düşünürdüm eskiden beri. profesyonelliği “asgari bir iş ahlakı” anlamında söylüyorum, yoksa robotluk veya salt kaliteli iş yapma anlamında değil. zaten asıl odunluk habire nefsine göre hareket etmektir ve çoğusu da böyle, ama kendini başka gösteriyor. nbcnin profesyonelliğini düşündürten ise şuydu; eskiden çok senaryo yazardık ve sağa sola gönderirdik, kimi elden kimi eposta kimi şu bu şekilde. pek çok köşe yazarına yönetmene yapımcıya falan gitmiştir senaryolarımız. ama çok ilginçtir, elden teslim edip görüştüklerimizden bile en ufak bir geri dönüş olmadı, şen şakrak konuştuklarımızdan bile. ki bunların birisi ana konseptini bizim oluşturduğumuz bir şeyin yıllar yılı ekmeğini yemiş ve hala yiyor olabilir. neyse.. bir tek yüzyüze görüşmelerimiz olan ihsan kabil ve aslında hiç beklemediğim nbcden geri dönüş oldu. dedi ki “biz kendi yazdığımız senaryoları film yapıyoruz vs” tamam, gayet makul bir cevap. daha doğrusu öyle ya da böyle bir cevap… o yüzden öyle bir kanaatim vardı ve başarılarını da bu iş ahlakına bağlardım içten içe, şimdi bu pekişti.

  Yanıtla
 • 14/09/2013 tarihinde, saat 01:13
  Permalink

  eleştirinizde çok muğlakmış tıpki film gibi))

  Yanıtla
  • 15/09/2013 tarihinde, saat 04:47
   Permalink

   muğlaklık biraz hayattan kaynaklanıyor. sonuçta bazı şeyler benim açımdan net ama kanıtım vs sınırlı. ve başka bir şey de çıkabilir. o yüzden isim zikrederek boş yere günah alma durumu var.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 6