BEN DARBEYİ DEĞİL DARBE YAPABİLME İHTİMALİNİ SEVDİM

Memlekette bazısı son gelişmelerden acaip rahatsız. Generallerin Ergenekon, Balyoz vs davalarından tutuklanmaları mevzusundan yani. Türlü görüşlerden türlü kişiler. Türlü bahaneler.. Psikoloji ise açık “ben darbeyi değil darbe yapabilme ihtimalini sevdim” Çünkü böyle böyle Türkiye’de yavaş yavaş hatta hızla “darbe yapabilme ihtimali” sıfırlanmakta.

Bu aynı şuna benziyor liberalizm insanlara sürekli “birisiyle birlikte olabilme ihtimalini” empoze eder. Çoğu birisiyle olmasa da sonuçta o “birisiyle birlikte olma ihtimalini” sever. Bunun kendisine empoze edilmesini.. Ve bu yüzden liberaldir. Geri kalan yüce idealler, haklar hukuklar vs. dön dolaş bunun içindir. Birisiyle birlikte olabilme ihtimali.. empozesi..

Dünyanın gidişatı ise özellikle son zamanlarda liberalizmin desteklenmesi, darbeci komplocu unsurların sindirilmesi noktasında gittikçe belirginleşmekte. Buna özellikle internetin etkisi de diyebiliriz. Hani “birisiyle birlikte olma ihtimali” hiç olmadığı kadar belirgin bugün.

Türkiyede ise mesele çetrefil. Birileri hem “birisiyle birlikte olma ihtimalini” seviyor hem “darbe yapabilme ihtimalini”

O ikisi birlikte olmuyor işte. Koca ülke sonuçta. Koca dünya..

Ama bunu yapabilen dünyada bir millet var. Mesele ise işi nihayet insanların zaafiyetleri üzerine kurması. Bakalım neler olacak..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.