BATI YA “ŞEYTANLIK”TAN ÇIKACAK YA “MELEKLİK”TEN

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Geçen gün şu mealde bir köşe yazısı gördüm, “batı fırıldakçı olsa da yüzümüzü ona dönmeliyiz, çünkü doğu karışık”

İyi de “doğuyu” kim karıştırıyor birader? Ya da ortadoğuyu..

Hele ki de şu günlerde..

Batı dünyası, lafta, insan hakları, eşitlik, özgürlük gibi söylemleri bayraklaştırıp reelde ırkçılık, zengincilik yapan bir tür klübe döndü tamamen. En ciddi mesele ise; böyle böyle bu kavramların gittikçe içinin boşalması ve insanlığın adeta maymunluğa doğru evrilmesi.

Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de, Orta Afrika’da, Doğu Türkistan’da olanları el altından destekleyip ya da en azından ona gidecek şekilde hareket edip ya da ses etmeyip üç beş tane batılı öldürülünce dünyayı ayağa kaldırmak bu “gerçeğin” en tipik bir resmi oldu hele de. Ki o işte de ne derece batının parmağı var, yok, belli değil. Çünkü bütün ülkelerin eğitimine ekonomisine ordusuna açık gizli el atan, sürekli yönlendirmeye, çatıştırmaya çalışan araçları, ekipleri ve anlayışları söz konusu. En azından “buna tepkiler olabilmesi” anlamında gayet sebebiyetleri var, bizzat yönlendirmeleri ise fazlasıyla sözkonusu sürekli. Bu, nedir be!..

Faize karşı çıkıldığını göremezsiniz, zekat diye bir meselesi yoktur, hatta bizzat zayıfın sömürülmesi mantığı işler ekonomide. Özgürlük ise insanları uyutacak şeylerin özgürlüğüdür çoğunlukla. Sözde köleliğe karşıdırlar, sözde empati gibi durumlar, lakin özde nefse çalışan bir medeniyet. Söz ile özün bu kadar tezat olması ise sözü anlamsız duruma getirmekte. “Bırakalım batı şeytan olsun ama bize melek görünsün” mi diyeceğiz? Çünkü o seni bırakmaz aksi halde (!)

Bu anlamda antiislam olarak iyi olunamayacağının altını çizelim. Her ne kadar İslam adına ne yapılsa iyidir anlamına gelmese de bu, asıl mesele o değil. Asıl mesele, bu anti-İslam olarak “iyi” olunabileceği, hatta ancak o zaman iyi olunacağı iddiasındaki medeniyet. Bu mesele halledilmeden başka bir meseleye geçilemeyecek bir hale geldi bu iş, bilelim.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.