AYŞE ŞAŞANIN VEFATI ÜZERİNE

Sinemaya başlamama vesile olan en önemli isimlerden biriside Ayşe Şaşa hanımefendiydi. Vefat haberini duyunca bir yakınımı kaybetmiş gibi üzüldüm.

Onun imanı zorlu ve meşakkatli yollardan geçilerek elde edilmiş hazıra konulmamış bir imandı.Mücadele ederek kazanmıştı.

Sinemada ve bir Müslümanda olması gereken estetiği çok güzel yakalamıştı.Telefon açıp konuştuğumuzda hep yaralı bir sesi vardı ama bu ses size şifa veren bir sesti.İslam sanatı nasıl olmalı, bir Müslüman nasıl sanat yapmalı sorularımın cevabını hem kitaplarından hemde konuşmalarımızda buluyordum. Örneğin Şasa İslam sanatı neşve vermeli derken bana Bediüzzaman’ın Batı sanatının “Fakdul ahbabdan” gelen bir hüznü verirken İslam sanatının geçici bir firakul ahbab duygusu yaşatması gerektiği sözlerini hatırlatırdı.

İlk senaryomu 1996’da Sadık Yalsızuçanların vasıtasıyla Ayşe hanıma göndermiştim.Adı ‘Şeytanla Buluşmaydı’.Begenmişti ve ‘Yeteneklisin yazmaya devam et.Sinematografik düşünebiliyorsun ama bu iş yazdıkça geliştirilir devamlı yazmalısın.Çok meşakkatli bir yol ama zaman gelecekte senaristler ve senaryo çok değerli olacak yazmayı bırakma’ demişti. Onun bu sözünden sonra 1997’de katıldığım ilk senaryo yarışmasından ödül almıştım.

Kabri pür nur mekanı cennet olsun.Amin.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.