AVATAR 3-SON (VE REKOR KIRILDI)

 

Avatar dün itibariyle Titanic’e ait olan 1milyar 843 milyon dolarlık dolarlık rekoru kırarak 1 milyar 859 milyon dolarlık hasılata ulaşmış. Bu bazıları için bitti, nokta.. anlamına geliyor herhalde. Seçimi kazandı, başardı, Barack Obama..

 

Bush gitmiş gibi sevinmemiz gerekiyordu herhalde. Yapamaz edemez demedik ki zaten. Hani meşhur bir yazarımızın bir yazısı vardır bir seçimle ilgili.. Seçimi kazandıkları halde bir grup için “neden kazanamazlar” adlı yazısını yine de yayınlamıştı. Bizde öyle bir durum yok belliydi zaten geçeceği…

Filmin dağıtımcısı 20th Century Fox şirketinden yapılan açıklamada, James Cameron’ın yönettiği Avatar’ın dünkü satışlardan sonra, toplam hasılatının 1 milyar 859 milyona ulaşarak, Titanic filminin 1997-98’de elde ettiği 1 milyar 843 milyonluk hasılatı geride bıraktığı bildirildi.

Önce şu adını değiştir 20th Century Fox. 21. Yüzyıldayız yahu, bu ne muhafazakarlık… Cameron’un da kafasını siz karıştırdınız zaten adam kendini 20. Yüzyılda Kevin Costner falan sanıyor.

Hatta sevindim Avatar’ın bu başarısına. Amerika’nın şahin politikalarının iyice kırılması anlamında sevindirici bir şey, evet. Sonuçta Amerikan ordusu istilacı ve mağlup oluyor filmde.  Zamanlama açısından da Obamanın seçimiyle zirveye çıkan trend bayağı gerilemişti geçen zamanda. Çünkü de cesur adımlar atılamamış.. Hatta geçen ay gerçekleşen uçak bombalama girişimi trendi tersine çevirme yönünde bir kırılma noktası bile olabilirdi. Hele de başarılı olsaydı. En çok da bu filmi vururdu herhalde o zaman. Bu hasılata ulaşamazdı herhalde o atmosferde Cameron..

İşte kader diye buna denir.

Çinde daha vizyona girmedi film, Çin hükümeti milli sinemasını korumak için sadece 3d teknolojisi olan çok az sinemada vizyona girmesine izin verecekmiş filmin. Yani bir nevi ambargo koyacakmış falan. Bir yandan da geçenlerdeki Amerikanın google notasına bir cevap niteliğinde tabii olsa gerek bu ihtimam.. Ya da Doğu Türkistan korkusu.. Malum film özgürlükçü..

Amerikadaki muhafazakarlar filme atıp tutuyormuş, çocuksu falan.. Tabii ki Oliver Stone’un şunun bunun bir anda muhafazakarlaştığı bir Hollywood için cesur bir adım  film. Öyle ya da böyle.. Bu anlamda da hakettiği değeri verelim.  Lakin bazılarına göre mesele hep bugün, şu an.. Endekslendikleri, karşı durdukları bir şey var mesele hep o noktada odaklı olacak.  Benim isyanım biraz da buna.  Alkışı, ıslığı hep ona göre. Mesela insanlar şuna ne diyor. Biz tam anlamıyla Amerika gibi olsak. Sadece güç, zenginlik olarak değil, inanç yaşam vs. Buna razılar mı?…

Avatar’a kurtarıcı olarak bakmak biraz da bununla ilgili çünkü. Sadece bugün bir trendi gözetmek, barışı istemek falan değil. Uzun zamandır işin o altını çizdiğim noktası es geçiliyor, Biz sonuçta ne istiyoruz yahu?… Bugün bugün bugün.. E yarın??…

Yarının unutulduğu bir dünyada yaşamaya başladık. Akışına bırak gibi bir düşünce hakim. Zaten Avatarın da bütün o şaşasının sonunda verdiği mesaj bu aslında. Avatar bize batının İslam’a bakışının değiştiğiyle ilgili hiçbir şey söylemiyor. Sadece kendi içindeki şahinleri eleştiriyor. Ve bence bu mühim.

Mesela Apple bugün bir ürün çıkartacakmış, onu dört gözle beklemek. Avatar işte daha çok bununla ilgili bir şey, gözümüzü açalım.

………….

AVATAR 1 (DİNAZORLARIN ŞAFAĞI..?) ADLI YAZI İÇİN TIKLAYINIZ

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.