AVATAR 2 (PANDORANIN KUTUSU, GAYYA KUYUSU)

Tanrıyı elektro biyolojik bir şey olarak göstermek… Yani biraz da olsa maddi. Az biraz görünür.. Eywa.. Yani mesela bir bilim adamının (kadınının) kabul edebileceği en azından bir düzeyde..

Asker ve şirket yöneticisi kabul etmeyebilir de.. Yuh yani. Bunlar İslam’a ve Tevhid’e geleceklerine iyice paganizme falan gitmeye razılar ya. Nasıl ki antiemperyalizm noktasında İslam’ı göstermekten kaçmışlarsa zihin olarak da Tevhid’ten kaçıyorlar.

Bir yazarımız ağabeyimiz de kuşların falan o en umutsuz anda harekete geçip helkopterleri vs düşürmesini Fil Olayına benzetmiş. Şu meşhur, Kabeyi yıkmaya gelen Ebrehenin Fil ordusunun Ebabil kuşları tarafından imha edilmesi olayı yani. Kuran’da da geçer, Fil Suresi vardır. Yahu biraz mistisizm, antiemperyalizm falan bize en temel gerçeği unutturacak mı??.. Filmde elektro biyolojik bir şey var ve o tanrı olarak lanse ediliyor yahu. Tapılıyor, ayin yapılıyor, dua ediliyor falan. Bilim adamı tarafından onaylı. Kutsal ağaç ve tohumları mı kökleri mi nedir, öyle bir şeyler.. Böyle bir Tanrı, neyin tanrısıdır. Hele bir de neredeyse yok edilecek… Benim aklıma da beyat ağacını kestiren Hz Ömer geldi, bakın.

Bir ağaç var, evet, altında Peygamberimize biat edilmiş. Hz Ömer, halifeliği zamanında millet çok rağbet ediyor, aşırı ihtimam gösteriyor falan diye o ağacı kestiriyor. Şirk tehlikesinden dolayı. İslamın temeli Tevhittir. Yani vazgeçilmeyecek, en çok korunacak nokta budur İslamda.

Mistisizm, paganizm falan karışmış, ayinler falan. Ve bu bilimin bile kabul edebileceği bir meşruiyette, dikkat, gösteriliyor. Sempatide falan.. Nedir.. doğa, tabiat ana, yumuşaklık, hoşluk, güzellik vs. Dediğim gibi İslam’dan kaçtıkları gibi Tevhid’ten de kaçmışlar.

 

Haa öbür taraftan Breveheart, Matrix karışımı bir mücadele. Özgürlük, antiemperyalizm, hümanizm falan. Tabii beyaz adamın liderliğinde. Eywa onu seçmiş. Toruk Dora’ya mı ne binmiş, liderlik olayını çözmüş. Jake Sully.. Bu ismi de bir yerden hatırlayacağım ama..

Bir albay var işte kötü adam, şahin.. Ona emir veren kim, işin boyutu adeta onunla sınırlı. Hani Kurtlar Vadisi Irak tarzı. Bir zihniyet, o zihniyetin kökeni falan ara ki bulasın.. Tabiata saygı kardeşim, tabiata saygı, başka şey bilmem ben. Soğanı ince kıymayın fazla pişirmeyin. Hinduizm, budizm falan. Avatar kelimesi zaten oralara dayanıyor. Tanrı Vişnu’nun kötülüğü bitirmek için insan suretinde yeryüzüne gelmesi demek, böyle bir inanış var. Enkarnasyon..

 

İkinci bölüm aksiyon dolu, sinemasal olaya dönersek. Kuşlara binmiş adamlar, helkopterlere (helikopter demiyorum özellikle, çift pervaneli bunlar, helkopter ya da hellkopter diyelim o zaman) karşı. Kıyasıya bir mücadele.. Yalnız kuş dediysek de büyük ejderha gibi kuşlar bunlar. Onlara da guş diyelim. Tabii aklımıza yine Kevin Costner ve bu defa Water World geliyor. Yelkenliler dumancılara karşı olayı. O savaşçı robotun içinde askerler ise District9’u tabii ki çağrıştırıyor. Zayıf, aciz uzaylı mantığı da bu filmle gündeme gelmişti zaten. (bknz District9 eleştirisi)

Ama ne navilerın kuyruğu ne şu ne bu, en orijinal tarafı filmin bıçaklı robottu. Robot bıçak çekiyor ya resmen Rambo gibi. “Vietnam filmlerine gönderme…”

Dediğim gibi Matrix, Breveheart falan derken film bitiyor. Film yalnız sadece şekil olarak değil felsefe olarak da Matrix atmosferinde diyebiliriz. İslam’ı es geçme noktasında özellikle. Tabii Matrix, Hristiyan-Yahudi kültürüne dair göndermelerle doluydu. Burada ondan kaçınılmış, mistisizm ön planda. Aman ne büyük bir ilerleme.. (bknz Matrix eleştirisi)

 

Bu arada avatar mavatar derken seyircinin de bir tür avatar olduğu “3d’de özellikle” (başka bir yerdesiniz ama o ortama giriyorsunuz, mantık aynı) ve filmin buna da fazlasıyla oynadığı hissine kapıldım. Topal adam.. Seyirci de oturan, o an için koltuğa bağlı kişidir sonuçta. Ve filmin sonunda verilen mesaj da şu o zaman. Bu dünyayı terkedin, hayal aleminde yaşayın. Çünkü orada varsınız, istediğiniz herşeysiniz. Jake Sully en sonunda Eywanın önünde ruhunu öbür bedene herhalde geçirmek üzere yatmış duruyor.

İnternet reklamı mı yani?..

E petrolcüler gitti, internetçiler geldi Amerika’da.

Hani internetteki kaçağı önleyip Hollywood’u kalkındıracaklardı ama. Bir taşla üç kuş kardeşim. 3d sinemada izlenecek, film. Ama oyun diye bir şey var, onu da internette oynayacaksın.

Ha şimdi tamam..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.