ATEŞE KOŞAN “KELEBEKLER”

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Dünyada ateşe koşan çoğaldı, öyle ki ateşe koşan kelebekler sanki. Yeter ki bir ateş yakmaya gör. A deyince yüzlerce kişi ateistim diye ortaya atlayacak neredeyse. Bu garip ötesi durum özellikle oluşturuluyor, fakat buna koşanlar da bir tür olarak belirtilmeli artık.

Örneğin Suriye ve Irak’taki durum her türlü ayak oyunu ile müslümanların aleyhine cereyan ettirildi ve adeta düpedüz yapıldı bu. Mesela amerika genelkurmay başkanı Suriyenin onlarca yıl düzelmeyeceğini söyledi daha işin başlarında. Bütün bunlarda ise aslında bir çıkarı da yoktu amerikanın. Hele de obamanın.. Mısırda darbe yapan sisi olsun, Türkiyede buna kalkan fetö olsun hemen ateşe koştular. Fetö devrildi gitti, sisinin de uzun vadede sonu bellidir. Işid de böyledir. Bunlar kendi aleyhlerine mendi aleyhlerine dinlemeyip bu işlere girdiler. Pkk da aynıdır, şii iran da hizbullah da esat da öyledir. Kendi aleyhlerine son derece çalıştılar. İslam aleminde bu kadar kötü bilinmenin yol açacağı büyük sorunları adeta kucakladılar. Rusya da hakeza.. Lakin rusya az çok çıkarına göre hareket ediyor denilebilir. Son zamanlarda da suud ve körfez ülkeleri katıldı bu kervana.

İşte bu akıl tutulmalarının ve adam ayartmaların başında da israil geliyor. Sonra da onu gördük. Bu işler o kadar aşikar olmaya başladı ki neredeyse şeytan da tv ekranına çıkıp açıklama yapacak. İşte bütün bu cesaretin sebebi de dünyacılığın yerleşmiş olması, hakikatin umurlarda olmaması. Bu gitgide üç gün sonrayı bile düşünemez etmiş.. Herhalde çözüm de burada aranmalı. Ey ateşist, elini bir ateşe değdir bakalım ne oluyor?

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.