ATEİST MÜSLÜMANLAR

Açıkçası insanların başka isimler, tavırlar üzerinden “ateistim” demesinden bıktım usandım. Günde yüz defa dinden çıkan Müslümanlar(!) var. Nedir, biz Müslümanız. Yahu din, inanç ferd içindir. Milletin de elbet bir inancı vardır ama bu Türklük=İslam demek değildir. Geçmişte çok özdeşti belki ama günümüzde o kadar da böyle olmadığı açık. 

Düşünelim twitterda @allahcc adı altında haşa Allahmış gibi konuşan ve espiri üreten(!) bir hesap var. Ve bunu takip eden, retweet eden, yani destekleyen hoşgören binlerce kişi. Ve bu kişiler kağıt üstünde Müslüman. Böyle bir komedi olabilir mi?..

Dinle dalga geçen, dine hakaret eden bir sürü insan kağıt üstünde müslüman. Nedir, %99u Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Aman yüzde bozulmamalı, yoksa dağılırız. Öte yandan başörtüsüyle okula ya da işe gidemeyen insanlar. Beri yandan Diyanet İşleri Başkanlığı adında devlete bağlı bir kurum. Bir şeylerin formüle edilmesinin, bir şeylerin adının konmasının, bir şeylerin düzeltilmesinin, düzenlenmesinin zamanı gelmedi mi daha? Daha ne kadar absürdlük olması gerekiyor bir işe el atılması için.

Özellikle de yeni anayasa laflarının geçtiği bir ortamda kanımızca en ciddiyetle el atılması, konuşulması, tartışılması gereken mesele bu. Devlete bağlı bir din olmamalı kanımızca, ateist olanlar nüfus kağıtlarına ateist yazabilmeli. İnanç, din gibi en ciddi bir konuda bu kadar ciddiyetsizlik, yalan olmamalı.

Birlik ve beraberliğimiz adı altında yalanlarla yapmacıklıklarla devam ettirilmeye çalışılan statüko gerçeklikten tamamen kopmuş durumda. Buna bağlı negatif elektrikler olur olmaz heryerde atmosfere hakim oluyor ve sinsice gol atmaya çalışmalar başlıyor. Ve sonuçta mutsuzluk karamsarlık vs. Akıldan mantıktan, gerçeklerden bu kadar uzak düşerek tutunmaya çalıştığımız şey nedir peki. Hayat mı?.. Pozisyonlar mı, evhamlar mı?.. Herkes bunu iyice düşünmeli.

Böyle bir hayat olur mu?..

hasanberk

1975 İstanbul doğumlu şair ve araştırmacı yazar.

2 thoughts on “ATEİST MÜSLÜMANLAR

 • 24/05/2011 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  Muslumanlıgı kabul etmeyenlerin kimliğinde islam yazması bana da anlamsız gelmiştir ancak @allahcc ‘yi takip edenler arasında Allah’a gerçekten inanan çok kişi var. Onlar espri yetenekleri çok gelişmiş sonsuz hoşgörülü ve demokratik insanlar çünkü. İslamiyet de hoşgörü dini değil miydi zaten? 🙂 @allahcc’ye hoşgorü ama başka konularda asla! Ben o şahsı takip etmeyi hangi dine mensup olursa olsun Allah’a inanan kimseye yakıstıramıyorum. Benim espri anlayışım o kadar gelişmedi, espri seviyemden gayet de memnunum 🙂 yetiyor bana. Bazı kutsal değerler vardır dalga konusu olmamalı. Hele ki bahsedilen, espri konusu edilen bizi yaratan Allahu Teala ise asla kabul edilemez. Ayrıca o esprilerden de mahrum kalsınlar, bir yerleri eksilmez merak etmesinler. Farkettım de meğer ne cok dolmuşum 🙂 teşekkürler.

  • 25/05/2011 tarihinde, saat 23:42
   Permalink

   bu iş espiri seviyesi falan değil evet. sadece öyle bir izlenim veriliyor. Kuranda aynen böyle bir manzara vardır.
   Münafıklar, kalplerinde olanı kendilerine haber verecek bir surenin müminlere indirilmesinden çekinirler. De ki: Siz alay edin! Allah o çekindiğiniz şeyi ortaya çıkaracaktır.
   Eğer onlara, (niçin alay ettiklerini) sorarsan, elbette, biz sadece lafa dalmış şakalaşıyorduk, derler. De ki: Allah ile, O’nun ayetleriyle ve O’nun peygamberi ile mi alay ediyordunuz?
   (Boşuna) özür dilemeyin; çünkü siz iman ettikten sonra tekrar kafir oldunuz. Sizden (tevbe eden) bir gurubu bağışlasak bile, bir guruba da suçlu olduklarından dolayı azap edeceğiz. (Tevbe 64-65-66)

   Herkes buna göre düşünsün.

Yorumlar kapatıldı.