AŞKIN BATININ ÇÖKÜŞÜ

Aşkın, yani üstün, olağanüstü bir “batı” algısı, imajı vardır. Herşeyin iyisi, güzeli, ideali oradadır, odur gibi. Üstelik “tarihin sonu” tezinin sahibi Fukuyamadan çok önce başlamıştır bizde bu haslet. (Fukuyama liberalizmi insanlığın gelmiş-gelecek zirvesi olarak görmüştür)

Üstün batı.. Ve bu imaj, öte yandan bizim de ne kadar düşük, aşağı olduğumuzla doğru orantılı bir şeydir bittabii. Ondan da sürekli yakınmalıyızdır, tarihimizden, herhalimizden.. Her şeyin iyisi, güzeli batıdadır, ideal yaşam batılı yaşamdır. Biz yobazızdır, uyanığızdır, her şeyimiz, her işimiz yanlıştır vs.

Bu imaj filmlerle, romanlarla, haberlerle işlenir de işlenir. İşlenmiş de işlenmiştir. Evet, haberlerle. Yani manşetlerle, fotoğraflarla.. Tekrarlarla..

Batılı, akıllıdır, klastır, yeteneklidir, şudur, budur. Biz ise bir bataklıktayızdır ki sorma gitsin; gericiyizdir, töredir, şudur budur. Gelenektir, hatta aslında İslamdır. Her şeyden kurtulmalı ve batılılaşmalıyızdır. Tanzimattan beridir böyle bir damar gelir bizde. Lakin, postmodernizmle bazı şeyler değişti gibi.

Ne mi değişti?.. Bir defa haber, fotoğraf tekeli kalktı, herkes her çektiğini atıyor internete. Bilgi tekeli kalktı. Ve iş profesyonellerin elinden çıkınca da “gerçek” ortaya çıkmaya başladı. Sıradan insanlar çünkü gerçeği size gösterebilir. İnternetteki videolar, resimler ise şöyle diyordu resmen: batılı hiç de öyle sandığınız kadar akıllı, klas, şu bu, karizma değildir. Bknz failblog. En az bizim kadar aptaldılar, en az bizim kadar bayağıydılar.. Hatta çok daha fazla.

Ve şimdi de dikkat. ABDdeki kadına şiddet rakamları açıklanmış yakın zamanda. Hani burası töre möre bataklıktı ya, onlar aşmıştı ya, filmlerle romanlarla haberlerle işlenen bu gerçeklik resmen iflas etti beyler bayanlar. İşte rakamlar..

ABDde 36 milyon kadın şiddet görmüş. Dört kadından biri şiddet görmüş. “En az” diye de ekleyelim…

Tabii mesele töre cinayetlerini savunmak falan değil. Ama ABD bu rakamlarla “Fatmagülün suçu ne” diye bir dizi yapmıyor da biz yapıyorsak, orada bir sorun vardır. ABD bu rakamlarla kadın haklarının özgürlüklerin önde gideni, biz ise “yerin dibi”ysek orada bir sorun vardır.

Ve biz kendimizden kurtulup böyle olmaya çalışıyorsak orada bir sorun vardır.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.