ANAYASA NASIL YAPILMALI

Anayasa için hep bir ifade kullanılır. Toplumsal Sözleşme. Peki toplumun baştan sona hazır bir metne “evet” ya da “hayır” demesi nasıl bir toplumsal sözleşmedir. Gerçi milletvekili seçimlerinde de böyle olmakta. Hep hazır bir paket sözkonusu. Çok genel bir izlenimle karar veriliyor. Kimi seçtiğini neyi seçtiğini bile bilmeden icabında.

Bu sefer anayasa böyle olmamalı. Yok biz düşünüyoruz hazırlıyoruz falan. İnsanlar düşünsün.. Hangi yüzyılda yaşıyoruz.

Yapılacak şey şu, belli bir sayıda imza ile (10 olabilir) mecliste milletvekilleri madde önerileri hazırlasın. Mesela TC Allahın varlığı ve birliği inancına saygılıdır. TC Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlıdır. TC demokrat bir hukuk devletidir. gibi.. Oluşacak olan 50 madde halk oyuna sunulacak ve halkın 10 madde seçmesi istenecek bunlardan. İcabında bazı maddeler gruplanacak. Şu mu bu mu şeklinde olanlar. Ya da benzer maddelerden en çok oyu alan kabul edilmiş olacak. Ve oy çokluğuna göre sırasıyla 10 madde belirlenecek, bu “temel anayasa” olacak. Yani işin toplumsal sözleşme yönü lafta kalmayacak.

Sonra ise bu temel anayasa maddelerine dayanarak diğer maddeler hazırlanıp o da oya sunulacak. Ayrıca bu temel anayasa heryerde sergilenecek, devletin temel aldığı ciddi bir güç olacak. Aynı zamanda halkın sahip çıktığı tabii..

Eğer kalıcı, tartışmasız bir anayasa isteniyorsa yol budur. Haa “ben halka güvenmem” diyen varsa da nereye giderse gitsin artık. Burada en geniş katılımdan sözediyoruz. Artı; insanlar fazlasıyla okudu, gördü, dinledi. Düşünelim; dünyayı da gördük, tarihi de gördük, her türlü tartışmayı da dinledik. Tarihte bu kadar okuyan gören insan topluluğu olmamıştır. En büyük değişimleri yaşamış görmüştür. Her bir nesil adeta başka şeyler yaşamış görmüştür, başka bir dünyada yaşamıştır. Bu çok büyük bir tecrübedir totalde. O halde milletin geleceğini de geçmiş değil şu anki topluluk değerlendirmelidir.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.