ANADİLDE EĞİTİM-Biz Kimsenin Efendisi Değiliz

Allah’ın kullarına vermiş olduğu hakları biz hangi hakla bir kısmından gaspediyoruz. Hükümet’in özel okullarda yapmış olduğu kısmi özgürlük elbette yeterli değil. Bir sonraki aşama eminim Kürtçe devlet okullarında da serbest olacak. Olmalıdır da. Faşist milliyetçiler “Bölündük, parçalanıyoruz” naraları atacak olsalar da bu iki milletin birbirlerine daha fazla kenetlenmelerine sebebiyet verecektir. Kurtuluş Savaşı’na, Çanakkale’ye sadece Kayseri’nin batısı’nda yaşayanlar katılmadı. Uluslararası emperyalistlere karşı hep birlikte onurlu bir mücadele verdik. Türkiye, Hürriyet gibi faşist bir gazetenin logosunda bulunan “Türkiye Türkler’indir” saçmalıklarını bir gün mutlaka aşacaktır.

Yıllar önce bir yakınım evlilik mevzuunda görüşmem icin birisini tavsiye etmişti. Ama muhatabın bir Kürt dediğinde, İnsan olması yetmez mi? karşılığını vermiştim. Çünkü yıllar boyu sistematik bir şekilde Kürtler’in köle bizim ise onların efendileri olduğumuz aşılandı bizlere. Yakınım kendince haklıydı belki de. Dünya’nın neresinde bir köle efendisine evlilik teklif edebilmişti. Bunlar realite’ye hiç bir zaman sirayet etmemiş, yalnızca masallarda olan şeylerdi.

İngilizce, Almanca ve Fransızca’yı akademik ikbalimiz icin, Arapça’yı İlahi mesajı daha iyi anlayabilmek, Hz. Mevlana ve Hz. Şems’in dünya tarihi’nin ender görülen dostluklarının derinliklerine vakıf olabilmek için Farsça’yı, Rus kızlarına daha sempatik görünme adına ise Rusça’yı öğrenmede insan üstü bir performans sergiliyoruz. Ya Kürtçe? Kürtçe bize ne gelecek vaat ediyor ne de nefsimizi tatmin edecek imkanlar sağlamaya yarıyor. Bu şekilde davranmakla Türkiye’nin üçte birinden fazlasının konuştuğu bir dil’e karşı haksızlık etmiş olmuyor muyuz?

Umarım bir sonraki paketin en önemli madderinden birisi aramıza nifak tohumları eken zihniyetin bir şekilde tasfiyesi olur. Kemal Kılıçdaroğlu gibi aslını inkar eden, Alevi ve Kürt olduğunu söyleyemeyen bir muhalefet liderimiz oldukca AKP bu paketleri “gıdım gıdım” çıkaracaktır. Eğer adam gibi bir muhalefetimiz olsaydı Kürtce bu eğitim yılına belki de devlet okullarında da başlayabilirdi. Umudumuz ve duamız o topraklarda yaşayan her vatandaşımızın kendi Anadil’inde eğitimini almasıdır. Unutmayalım ki diller Allah’ın Ayetleri’dir. Yeryüzünde mevcut herhangi bir dil’i inkar etmek Allah’ın varlığını inkar etmekten başka bir şey değildir.

Emrullah Köker

Kırıkkale doğumlu. Almanya'da Freiburg üniversitesinde Tarih Sosyoloji mezunu. Emrullah KÖKER TEKDER İstanbul Şube, EBSDER gibi sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır.