AMELCİLİK NEDEN MESELE?

Rahman Rahim Allah’ın adıyla.. 

Amelciliği eleştiriyoruz, peki mesele nedir aslen? Amel dediğimiz şeyler iyi işler sonuçta. Burada mesele, öncelik meselesidir. İnsan öncelikle Tevhidi, şirki iyi bir şekilde öğrenecek, anlayacak, Kurani bir iman hasıl edecek. Amel dediğimiz şey ondan daha az önemlidir. İşte amelciliği eleştirme sebebimiz bu. Çünkü insanlar ömür boyu içinden çıkamayacağı bir şekilde paldır küldür bu amel sorunsalına sokuluyor. Anakronizm-modernizm arasında sonu gelmeyen bir itiş kakış. Mesela Peygamberin o zamanki kıyafeti, o zamanın gelenekleri vs. de amelin içinde görülüyor. Veyahut da sonra oluşan kültür vs. Ya da içinde mi değil mi tartışması.

……………

Elbette burada derdimiz, farzı, ibadetleri terk anlamına gelebilecek bir mesaj vermek değildir, lakin iman meselesine ağırlık vermedir. İlgi, alaka, soru, cevap noktasında, aklı, fikri oraya yönlendirmek. Çünkü buna çaba gösterilmeden kendiliğinden olmuyor bu. Amelcilik insanları alıp götürüyor. Niye esnedin?.. Peygamber hiç sesli gülmemişti, sarıktır, sakaldır, Arapça şartıdır, menkıbedir, mezheptir gidiyor. Ya da olsun mu olmasın mı tartışmaları. İlle de şu olmasın, bu olmasın diye tutturanlar da bu anlamda “amelcidir” Zaten işi körükleyen de bunlar.

………………..

Velhasıl, mesele sürekli dinin görünen, dünyaya yönelik, somut yönlerinin masada oluşu. Mesela din sanki cami ve minareyle ayakta duruyor. Bu durum ise sakattır, çünkü işin ruhu zayıflamıştır, mesele orada. Ve ona sıra gelmiyor bunlardan. Öte yandan ise sürekli somut işler, meseleler “aklı maaş” demektir. Aklı maaş ise işin ruhuna gitmemek demek.

…………   

Zaten dini mirasta bu problem fazlasıyla mevcut, günümüz ise buna fazlasıyla mazeret veren bir gün. Öte yandan ise imani meselelerde de zaruret artmış durumda. Kişiler kıytırık bir futbol için bile rahatlıkla şirke düşmekte. Peki bu insanlara ne ufuk verecek? Biraz düşünmek lazım.

……………….

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.