ALLAH’IN SADIK KULU: BARLA

Bediüzzamanın hayatını anlatan “Allah’ın Sadık Kulu: Barla” gösterime girdiği günden itibaren büyük bir ilgiye mazhar oldu.

Seyirci sayısı 3. hafta sonunda 887.077’ye ulaştı.

Isparta’nın Barla kasabasına sürülen Said Nursi’nin ömrünün burada geçen yıllarını konu alan film, 3 boyutlu bir animasyon. Üstadın buradaki günleri Mustafa adında küçük bir çocuğun gözünden aktarılıyor.

Sert geçen kış aylarıyla bilinen Barla beldesinde 1927-1934 yılları arasında yaşanmış hikayelerden yola çıkan filmin yönetmenliğini ise Esin Orhan üstleniyor…

Geçen yıl izlediğimiz Hür Adam’dan sonra üstadın hayatına beyazperde aracılığıyla bir daha tanıklık ediyoruz fakat bu kez Türk sinemasında daha önce denenmemiş bir animasyon tekniğiyle izliyoruz.

Allah’ın Sadık Kulu: Barla, motion capture, yani hareket yakalama teknolojisi kullanılarak yapılmış.

Filme tek eleştirimi getirmeden önce aklıma takılan bir konuyu söyleyeyim.

M.Tanrısever’in Hür Adam filmini ta Amerikaya götürüp hocaefendiden açık bir icazet alamaması acaba hazırlığı o günlerde süren bu filmden dolayı olabilir mi?

Yani cemaat en azından bu alandaki ilk olma şerefini Tanrısever’e kaptırmanın gönül kırıklığından dolayımı çokta iştahla sarılamadı Hür Adam’a ve neticede Mehmet TANRISEVER’de medya önünde sitem etti hatta bazen hırçınlaşıp kızgınlığını belli etti.

Her neyse filmle ilgili benim tek eleştirim şu olacak.

Bediüzzaman ve Atatürk iki zıt kutupdur.

Bediüzzamanın Atatürkle mücadelesinden, meclisteki tartışmasından bahsetmemek Einstein’ın hayatını filme alıp İzafiyet Teorisinden ya da Edison’un hayatını anlatıp da ampülü keşfetmesinden bahsetmemek gibi bir şeydir.

Bu filmde sadece hayatının 1927 – 1934 arasındaki ‘Barla’ sürgününü anlattık demekte durumu kurtarmıyor. Elbette bu mücadeleye isim verilmeden işaret edilmiş ki herhalde edilecek çünkü seyirci bu dağın başında Bediüzzaman’ın ne işi var ve kim sürdü onu buralara sorusunu zihnen soracaktır. Derin güçler demekle de iş bitmez adını vereceksiniz bunun artık bu tip meseleler yuvarlak lafları kaldırımıyor.

Kısaca Zülfüyare dokunmadan bir şey anlatalım derdinde olanların bence en son el atması gereken adres Bediüzzamandır çünkü onun adının geçtiği ve hayatının anlatıldığı her eserde akla ister istemez Atatürkle yaptığı o meşhur mücadele varmı sorusunu gelir.

Fakat üstadın hatırına hasenatı seyyiatından fazla olan bu filmide desteklemenin Türkiyede bir sembolik anlamı olacağını biliyoruz özellikle karşıdan meseleye bakan film eleştirmenlerinin de tahammülsüzlüğünü gördükten sonra.

Bu yüzden filmi izlememenin büyük bir kayıp olacağını belirtelim.

(Örnegin beyazperde.com ‘da “Sonuçta karşımızda motion capture tekniğiyle (filmin neredeyse tek iyi yanı) anlatılmaya çalışılan bir hayat öyküsü var. Ama masum bir film olduğundan söz etmek neredeyse imkansız! Çünkü bir kişinin hayat öyküsünü uzatarak başka konulara da bağlamaya çalışıyor ki orada filmin başka dertleri olduğunu anlıyorsunuz! “gibi eleştirilerden sonra)

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

4 thoughts on “ALLAH’IN SADIK KULU: BARLA

 • 21/11/2011 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  ben hic begenmedim cocuklairmda begenmedi hur adam bunun on kati daha superdi

 • 21/11/2011 tarihinde, saat 21:31
  Permalink

  Gerçekten filmin ilk on dksından itibaren aradığım boşluk buydu..bütün filmde geçen zorba hükümetin adı niye yok…¿

 • 22/11/2011 tarihinde, saat 17:03
  Permalink

  Hocaefendi ya da cemaati eleştirmenin elfaz-ı küfürden sayıldığı bu günlerde tercumanihavali bu yazısından dolayı kutluyorum.Şu cümle manşet atılacak bir başlık gibi olmuş umarım cemaat bundan ders alır “Bediüzzamanın Atatürkle mücadelesinden, meclisteki tartışmasından bahsetmemek Einstein’ın hayatını filme alıp İzafiyet Teorisinden ya da Edison’un hayatını anlatıp da ampülü keşfetmesinden bahsetmemek gibi bir şeydir.”

 • 24/11/2011 tarihinde, saat 10:30
  Permalink

  Şu an seyirci sayısı 1 milyonu geçti bu da sizin yazınıza iyi bir cevap olmuştur

Yorumlar kapatıldı.