AKLI MAAŞ AKLI MAAD VE DÜNYA HAKİMİYETİ

Nice zamandır aklı maaşla Tevhide ve dolayısıyla hakikate ulaşılamaz diyorduk. Buna bir de şunu özellikle ekleyelim artık. Gerçi satır aralarında baya vurguladık şimdiye kadar ama açık açık da söyleyelim. Aklı maaşla dünya hakimiyetine de ulaşılamaz.

Yani bizim açımızdan.

Tarihe baktığımızda aklı maaşın zirve yaptığı 19. ve 20. yüzyılda anglosakson dünya hakimiyetini görüyoruz. Boşuna ampirizm onların başat fikir akımı olmamış demek. Bizde de her ne kadar pratiklik başat da olsa onlar kadar olamaz. İman bir şekilde fren olur bazı yerlerde. O yüzden de aklı maaşın hakimiyeti bizim hakimiyetimiz olmayacaktır, bu iyi biline. Bunu özellikle vurguluyorum, çünkü insanlar bir şeylerin “normalleşmesini” ideal falan zannediyor ve öyle lanse etmeye çalışıyor. Mesela Osmanlının son dönemi bir ideal falan değildir. İdeal olsa bu duruma düşmezdik zaten. O yüzden de sürekli onu öne çıkarmak aklı maaştan başka bir şey değildir ve onu geri getirmez. Olsa olsa Amerikan dünya hakimiyetine (pragmatizm) taşeronluk olur, sen de kısmi bir pay alırsın. Bu gerçeği iyi bir görmek lazım, çünkü ters görüşte olanlar dillendirdiği için sürekli, yanlış zannediliyor. Doğru bir tarafı var bal gibi. Türk dizileriyle Ortadoğuda pazarlanan nedir? Batılı yaşam değil mi? Oralara şu sıra demokrasinin gelmesi, geliyor olması bizim açımızdan “ideal” değil ehveni şer bir durumdur. Bu iki bakış açısı arasında ise dağlar kadar fark vardır.

Peki yapılması gereken nedir? İşte aklı maaş ile aklı maad arasındaki temel fark da bu zaten, bir türlü anlatamadığımız. Aklı maad “yapılması gereken nedir” diye düşünmez. Öncelikle olanı anlamak ister. Ve bunun için nereye kadar inilmesi gerekiyorsa iner. Ve “yapılması gereken nedir” diye düşündüğün anda bunu hakkıyla yapamazsın. Peki bu ne işe yarayacak? Anlamanı sağlayacak. Ve anlamak isteyenler çoğaldıkça aklı maadın hakimiyeti başlar. Ve bunu en çok kim yapıyorsa dünyada onun hakimiyeti başlar. Bilmem anlatabildim mi?…

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.