AK PARTİNİN BAŞARISI VE YOL MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Ak Parti’nin seçim başarısı gayet görülen bir durum olduğu için bizce pek üzerinde durulmamalı. Gerçi, belli ölçüde hak hakikat davası da sözkonusu bu başarıda. İsrail’e, dünya derin statükosuna karşı dik duruş ve mazlumların yanında yer almanın bedeli ödetilmeye çalışıldı, tutmadı. Böyle şeylerin tutmadığını görmek elbette güzel.

Lakin öte yandan bu bir paket. Maddi gelişme, küresel pazar haline gelme, batılı yaşamın yaygınlaşması da büyük ölçüde yer almakta bu pakette. Bunlar olmasa bu başarı da olmazdı.

Velhasıl mesele batının yüzdeyüz istikamet istemesinden kaynaklandı bizce. Bu yüzden bir sürü maraza çıkarıldı. Aslında büyük ölçüde istikamette olunmasına rağmen, yüzdeyüz istikamet isteniyor. İşin Türkçesi, İslami ya da milli benlik hiç önde olmayacak. İşte bu karışım belli bir ölçüde öne çıkmaya başlayınca çıngar koptu. Cemaat denilen yapının da bütün kavgası bu aslen.

Beri yandan ise bizim kısaca “hakikat” dediğimiz, bilinç ve kainat düzeyinde kutsal metin/ler çerçevesinde bir aydınlanma gerekmekte bizce. Ve internet çağının bu anlamda dünya çapında kullanılması. Buna doğru gidilmemesi ise işleri kördövüşüne çeviriyor. Sonuçta ise öyle ya da böyle, tonu biraz açık ya da koyu postmodernizmden başka bir yere gidilmiyor. Ya da belki de bizim belirttiğimiz şeye doğru gidilmektedir kaderi bir şekilde.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.