AHMET ALTAN NE ZAMAN LİNÇ EDİLECEK

Merak ettiğimiz bir şey daha çok romanları ve denemeleriyle gönüllere taht kurmuş Ahmet Altan TARAF gazetesi yayın yönetmeniyken Ergenekon davasında önemli haberlere imza attı ve sol camianın önde gelen isimlerince o dönemde pek eleştirilmedi.

O dönemde Kemalist solcular kadar sosyalist solcularında tahminim tepkilerini çekti ama bunu basında polemik şeklinde göremedik. Nedense solun önemli romancısı, duayeni mertebesindeki Altan’a özellikle Ak parti muhalifi sol kültür ve sanat camiasının saldırmamasını, eleştirmemesini ‘ustaya’ya saygı olarak gördüm.

Ahmet Altan Ergenekonun FETO’cular tarafından bir kumpas olduğu iddialarına rağmen şimdi kapanmış olan Samanyolu TV’ye çıkıp Paralel yapının günahlarını görmezden gelerek sadece hükümete Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenmeye devam etti. Soldan içeri atılan ve onları savunan bazı isimlerin sadece sosyal medyada o da bu günlerde Altan’ı eleştirdiğini gördük. Örneğin Can Dündar ya da yönetmen Mustafa Altıoklar gibi hükümete muhalif isimler Altan hakkında ne düşünüyor? Biz bunları bilmiyoruz.

En sonunda da Hürriyet yazarı Ahmet Hakan gazetedeki köşesinde Altan’a ‘yargılanacaksın’dedi. Altan’da ‘Beni CNN’de programına çıkart konuşalım’ dedi. Bu meydan okumaya Ahmet Hakan ne cevap verecek bilmiyoruz ama kalıcı olanın edebi eserler olduğunu düşündüğümüz için bir zamanlar çıkarttığı romanlarıyla piyasada gündem olan Altan roman yazmaya devam ediyor mu diye baktık.

İnternete baktığımızda 2015’de iki kitap çıkarttığını görüyoruz.

Birisi roman. Ölmek Kolaydır Sevmekten
Diğeri deneme kitabı Bir Hayat Bir Hayata Değer

Bir roman çıkarttığında Türkiye’de gündem olan Altan’ın edebiyatçılığına ne oldu?

Kitaplarında mı bir kalite düşüklüğü mevzubahis yoksa eski kültürel iktidar odakları başka yerlerle iş tuttuğu için mi görmezden geliniyor.

Bir zamanlar yazdıklarıyla gündem olup özellikle romanlarıyla hayran kitlelerini kendine ram eden Altan’ın bu durumu bizce çok ilginç, peki ya sizce?

Muzaffer Hiçdurmaz
Araştırmacı-Yazar

One thought on “AHMET ALTAN NE ZAMAN LİNÇ EDİLECEK

  • 14/05/2016 tarihinde, saat 07:01
    Permalink

    taraf gazetesi gayet eleştirilirdi solcularca, eleştirilmediği görüşü bence yanlış. mesela yetmez ama evet denildi diye bu söz uzun zaman istihza konusu olmuştu. ahmedan hakan-altan çekişmesi ise medyanın bakın buraya tarzında bir canlı sineması gibi duruyor. özkök de hemen topa girmiş zaten, bu işlerin duayeni olarak. mesele ise şu bu insanlar gerçek gündemleri örtüyor, çok bile konuşuluyorlar, bir de biraz düştü çıktısını mı konuşacağız. medya düzeni baştan ayağa değişmeli.

Yorumlar kapatıldı.