AHMEDİNEJAD HÜCCETİYE MEHDİ DEYLEM VS.

Adnan Oktar’ın mehdilik takıntısı malum, lakin işin enteresan tarafı bu takıntı üzere ortaya koyduğu şeyler başka birine de yarıyor. Kime mi, Ahmedinejad’a..

Geçen sene kaleme alınan bir yazı buna dikkat çekiyor yarı şaka yarı ciddi. 1956 yılına müthiş göndermeler var -Adnan Oktar ekibi tarafından olsa gerek- lakin bu yılda doğan bir kişi de Ahmedinejad.

Üstelik ilginç bir durumla karşı karşıyayız şu an. Ahmedinejad’la ilgili “Hüccetiye tarikatının gölgesinde” eleştirileri yapılınca şöyle savunmalar olmuştu; “iyi de Ahmedinejad tam tersini yapıyor..

Yani zamanında “Ahmedinejad huccetiyye değil, zulmün artmasına uğraşmıyor ki” diye hüccet getirenleri doğru kabul edersek bugünki vaziyet huccetiyye olduğunu gösterir o zaman. Yoksa çıkıp “Suriyede barış için uğraşıyor” falan derler mi şimdi? Derler mi derler, lakin konumuza dönelim, Mehdinin gelmesine çabalıyor zemin hazırlıyor o zaman. Yoksa kendine mi?…

Öncelikle bir hadis var..

“Dünyanın ömründen bir tek gün bile kalmış olsa, Ehl-i Beyt’imden bir adam melik oluncaya ve Deylem dağına ve Konstantiniyye’ye malik oluncaya kadar Allah o günü uzatacaktır.”

1-Ahmedinejad’ın anlamı “Ahmet soylu” demekmiş. Nejad, soy demekmiş.

2-Ahmedinejad Erdebil eyalet valiliği yapmış. İran’da Deylem denilen bölgenin dibi burası. Hani “geldim geliyorum” moduna girer insan daha sonra. 

Sonra Tahran belediye başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı tabii.   

Üstüne bir de şu 1956 hikayelerini ekleyin.

Konjüktür uygun, insanlar kurtarıcı bekliyor.

Şiilikte mehdi çok temel bir inanç..

Yani?…. Çok da şaka sayılmaz derim.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.