AFRİKADA BELGESEL ÇEKMEK BATILILARA MI MAHSUS ?

Afrika’da belgesel çekmek deyince akla ister istemez batılı ülkelerin medya organları akla geliyor.

Bu konuda Türkiye neden belgesel çeksin diyenler için rahatlıkla beyinleri iğdiş edilmiş batının hegemonik medya üstünlüğü altında ezilmiş zayıf ruhluların düşünceleri olduğunu söyleyebiliriz. Aslanlı kaplanlı belgesellere çok meraklı olan batı aslında yıllarca tüm insanlığı bu konuda yalancı bir seraba mahkum etti. Afrika’nın nasıl sömürüldüğüne, köle trafiğinin nasıl işlediğine dair belgeselleri göremezsiniz ya da yapılmış olanların ise ya Afro Amerikalılar veya Avrupa’da Müslümanlarca kurulmuş prodüksiyon şirketlerince yapıldığını görürsünüz. Artık batı dünyasının Afrikada belgesel çekmek konusunda tekeli kırılmaya başlandı. Bu konuda bir internet sitesinde gördüğüm Afrika’yı tüm yönleriyle anlatan bir yazı dizisinde Afrika’yla ilgili filmlerden bahsedilirken yazar sözü Afrika’da çekilen Türk belgesellerine getiriyor. Şöyle diyor;
‘Afrika Hikayesi’ adını alan ve TRT Diyanet TV’de yayınlanan belgesel, her bölümünde Afrika’dan farklı hayatları ekranlara getirdi. Toplan 23 bölümden oluşan Afrika Hikayesi, başarılı olmasının yanında uzun soluklu devam etmesi bir ilki taşıyordu. Belgesel, çok büyük emekler harcanarak çekilmiş, Afrikalıların gerçek yaşamları harikulade görüntülerle izleyiciye sunulmuştur. Suat Emuce ile birlikte İdris Şahin’in yönetmenliğini yaptığı Afrika Hikayeleri Belgeseli üçüncü bölümünde, Malili Maria Yakubu’nun “Türkiye’deki kadınların elindeki imkanlara sahip olmak isterim.” cümlesi, izleyenlerin yüreğine oturuyor. Yakubu gibi onlarca Afrikalının yaşam mücadelesinin anlatıldığı belgeseli herkesin izlemesini öneriyorum. (Abdullah Uluyurt, https://www.gzt.com/dunya-politika/afrikanin-kultur-ve-sanati-3484432)

Yazıda bahsedilen ‘Afrika Hikayesi’ adlı belgesel televizyonda yayınlanırken bir bölümünde masa ve oturağını her gün okula taşıyan lise öğrencilerini görünce bende bu belgeselin tüm okullarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere izletilmesinin çok faydalı olacağını düşündüm. Çünkü yeni nesil refah içerisinde yaşadığı, hiç yokluk görmediği için maalesef elindekilerin kıymetini bilmiyor.

Bugün dünyada bir çok gerçekleri belgeseller vasıtasıyla öğreniyoruz. Hatta öyle ki batının yeni İncilleri diyebileceğimiz belgeseller hakikati açıklıyor gerçeğin ne olduğunu bize anlatma iddiasında karşımıza çıkıyor. Örneğin Zeitgeist adlı belgesel. Zeitgeist, Hegel’den sudur eden zamanın ruhu anlamındaki bir sözcük. 2007 yılı yapımı, din, para ve banka ile 9/11 olayını anlatan bu belgesel tüm dünyaya virüs gibi yayıldı ve herkes tarafında işte 11 Eylül’ü en doğru anlatan yapım diye karşılandı, pazarlandı.

Şu an Türkiyede döküdrama diyebileceğimiz çok iyi işler yapılıyor. Eski belgesellerde çok aranmayan duygu şu an yeni belgeselcilik anlayışında önemli bir amaç. Ve bu tip belgesel videolar internet dünyasında ilgiyle izleniyor.

TRT Belgesel kanalı da Afrika hikayelerinin çekilmesine vesile oldu. Kanalın yaptığı ‘38 ülkede, 44 yapım ve 400 bölüm insan hikayesi çektik; tüm bunları ve daha fazlasını ekrandan gözünüzü alamayacağınız şekilde anlatmaya çalıştık. Bizde çok ilginç hikayeler var kaçırmayın!’ şeklindeki açıklaması el hak doğru bir açıklama. Birbirinden ilginç belgeseller yayınlanıyor. Bunlardan birisi de Emre Akgül’ün yönettiği ‘Savunma Sanatları’ adlı farklı ülkelerdeki dövüş sporlarını bir Türk dövüşçüsü üzerinden anlattığı belgesel. Her güzel şey bittiği gibi bu belgeselde nedense daha devam edebileceği halde bitti maalesef.

Eskiden sinemalarda belgesel filmler gösterilmezdi ama son 4-5 yıldır Amerika ve Avrupada belgesel filmleri sinemalarda daha yoğun bir şekilde gösterime girmeye başladı. Yabancı trailer sitelerinde bir gün Türk yapımı bir filmi görünce bayağı şaşırmıştım. Bu bir belgesel filmdi ve adı ‘Kedi’ydi. Yönetmenliğini Ceyda Torun’un üstlendiği film ABD’de sinemalarda gösterime giriyordu ve 4 milyon dolar hasılat yapıyordu. Türkiye’de gösterime girmeden ABD’de gösterime girmesi normaldi çünkü bizdeki sinema dünyasında belgesel film izlemek diye bir alışkanlık belgesel filmi dağıtım ağına sokmak gibi bir politika yoktu.

Belgesel yapımcılığın trendiyle ilgili son sözlerimizi söyleyip yazıyı bitirelim. Son 20 yılda belgeselcilik denilince artık yavaş yavaş toplumsal olayları ve hayatın sosyal-siyasal yönünü ele alan işler daha çok ön plana çıkmaya başlandı. Galiba Afrikada ceylan kaç aslan tut tarzındaki belgeselci anlayış seyircide ve yapımcıda doyuma ulaşmıştı. ‘Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi’ gibi belgesellere baktığımızda ise hayatın içinde neler oluyor sorusuna cevap arayan çalışmaların start aldığını görüyoruz. Özellikle bu belgeselin yönetmeni Michael Moore’u anmazsak haksızlık ederiz çünkü belgesel filmciliğinde ortaya koyduğu tarzıyla tüm dünyada hikayelerimizi aynı dramatik bir film gibi heyecanlandırarak duygulandırarak belgesel yoluyla da anlatabiliriz anlayışında öncü bir isim olmuştur. Bizde de çok iyi belgeselciler var. Türkiyede özellikle yakın tarihe ait belgeseller çok daha ilgi çekiyor. Özel televizyonların bu konuda verdiği destekle çok iyi işlere imza atıldı. Günümüzde artık internet ortamında yayınlanan ve büyük bütçeli prodüksiyonlar kadar etkileyici belgesellerin sayısı her geçen gün artıyor. Batı dünyasının özellikle Afrika konusunda kurduğu bu tekeli kıran Türk yapımı belgeselleri ise ayrı bir heyecanla karşılamamız gerektiğine inanıyorum. “Bir Yudum Su” gibi gala haberlerini gördüğümüz ama kendisini izleme fırsatını ne internet ne de sinema salonlarında bulamadığımız Afrika belgesellerinin artık seyircisiyle buluşması gerekiyor. Bu alanda yapılan her belgeselin ruhlardaki kölelik zincirlerini tek tek parçalayacağına inanıyorum. Türkiye’nin önünün açılmasında ve ilerlemesinde belgesel programlarının öncü birer kuvvet olacağına inanıyorum.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.